niedziela, 28 listopada 2021

Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki!

 

    W czwartek 25 listopada w grupie 0Aodbyły się zajęcia:Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki. Na początek dzieci wysłuchały utworu S. Jachowicza – „Chory kotek”. Bardzo szybko doszły do wniosku, że bardzo ważne jest to, co zjadamy, więc trzeba jeść tylko zdrowe produkty i nie wolno się przejadać. Następnie obejrzały film edukacyjny "Zuzka i piramida żywienia" w którym dziewczynka w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiedziała o produktach przedstawionych w piramidzie, wspomniała również o tym, aby być zdrowym musimy spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, uprawiać sport i oczywiście pić dużo wody. Następnym zadaniem dla dzieci było podzielenie zakupów na zdrowe i niezdrowe –przedszkolakom zadanie  poszło doskonale! Potem przyszedł czas na zabawę do piosenki "Głowa, ramiona, kolana, pięty…". Na koniec dzieci wykonały pyszne kolorowe i pełne witamin szaszłyki owocowe, które ze smakiem zjadły. Zajęcia zakończyły się wspólną recytacją krótkiego wierszyka:

Nie jedz chipsów, nie pij coli, bo cię brzuch od nich rozboli.
Jedz owoce i warzywa, bo to zdrowo cię odżywia!

 
































































                                                                       
 
                             Konspekt zajęć
 

Temat: Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

Cele ogólne:
- Wyrabianie nawyków prozdrowotnych poprzez zachęcanie do zdrowego odżywiania się.
- Wdrażanie do systematycznego spożywania owoców oraz aktywności fizycznej.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- słucha uważnie wiersza i próbuje odpowiedzieć na pytania z nim związane,

- podaje nazwy produktów zdrowych i szkodliwych dla zdrowia,

- poznaje Piramidę Zdrowego Żywienia,

- wie, że należy jeść owoce, bo zawierają witaminy konieczne dla zdrowia,

- komponuje owocowy szaszłyk,
- bezpiecznie posługuje się wykałaczką,

- ilustruje tekst piosenki ruchem

Metody:
- słowna: wiersz, instrukcja i objaśnienie
- oglądowa: pokaz, obserwacja
- czynna: zadań stawianych do wykonania, kierowania własną działalnością dziecka
- Burza mózgów
- ilustrowanie piosenki ruchem

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:
tekst wiersza St. Jachowicza „Chory kotek”, Piramida Zdrowego Żywienia- film edukacujmy, koszyk z zakupami,”, pokrojone surowe owoce (jabłka, gruszki, banany, winogrona, kiwi, cytryna), długie wykałaczki, nagranie CD piosenki „Głowa, ramiona…” i „Witaminki Witaminki”, odtwarzacz CD, komputer

Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie do tematu zajęć
Dzieci siedzą w kółku, w środku którego leży chory kotek w kołysce. Nauczycielka w przebraniu lekarza bada kotka, inscenizuje treść utworu Stanisława Jachowicza „Chory kotek”,
2. Rozmowa na temat wiersza
Nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat wiersza, zadaje im pytania: Co się wydarzyło? Kto był chory? Kto przyszedł do chorego? Co powiedział doktor? Dlaczego kotek zachorował? Pytania mają doprowadzić dzieci do wniosku, że bardzo ważne jest to, co zjadamy, więc trzeba jeść tylko zdrowe produkty i nie wolno się przejadać.

3. Zuzka i piramida żywienia – film edukacyjny

4. „Co jest zdrowe, a co nie?”
Nauczycielka pokazuje dzieciom wózek pełen zakupów. Prosi, aby dzieci posegregowały produkty na 2 gromadki. W pierwszym okręgu układają produkty zdrowe, w drugim szkodliwe dla zdrowia. Próbują uzasadnić swój wybór, np. słodycze są niezdrowe, bo psują zęby, owoce i warzywa są zdrowe, bo mają witaminy itp.

5. Głowa, ramiona… – zabawa ruchowa- dzieci naśladują ruchy nauczycielki i wykonują zadania według tekstu piosenki.

6. Działalność praktyczna „Owocowy szaszłyk”
Nauczycielka objaśnia dzieciom, na czym polega wykonanie szaszłyku. Każde dziecko dostaje długą wykałaczkę i nadziewa na nią pokrojone owoce: jabłka, banany, winogrona, kiwi itp. Następnie dzieci opisują, co założyły na wykałaczkę i na koniec zjadają przygotowany przez siebie szaszłyk.

7. Zakończenie zajęć
Nauczycielka zachęca dzieci do systematycznego jedzenia owoców i picia soków owocowych. Recytuje wierszyk:
Nie jedz chipsów, nie pij coli, bo cię brzuch od nich rozboli.
Jedz owoce i warzywa, bo to zdrowo cię odżywia.
Następnie dziękuje dzieciom za aktywny udział w zajęciach i włącza nagranie piosenki „Witaminki, witaminki”. Dzieci tańczą w parach.

 

Urodzinki Amelki i Huberta

Sto lat, sto lat - niech żyją, żyją nam
Sto lat, sto lat - niech żyją, żyją nam!
Jeszcze raz, jeszcze raz - niech żyją, żyją nam
Niech żyją  nam. ....... a kto?

Amelka i Hubert